Які дерева охолоджують найкраще?

Генерал Де Голь колись сказав про Київ: “Я бачив парки в містах, але вперше бачу місто в парку”. Безперечно з тих часів ситуація дуже змінилася і сказати зараз, скільки в Києві зелених зон важко. А чи задавались ви питанням, які дерева найкраще вбирають вуглекислий газ на київських вулицях? Які дерева найкраще охолоджують повітря? Який процент районів Києва є озелененим насправді? Чи корелюються ці насадження з розподілом спекотних зон влітку?

На ці питання відповіли координатори проекту “Управління зеленими зонами як елемент адаптації до зміни клімату в містах”. Він пройшов у Києві з квітня по серпень цього року. Організатори хотіли зрозуміти як можна допасувати зелені зони і конкретні види дерев. Учасники досліджували охолоджувальну здатність популярних видів дерев, проводили теплозйомку різних районів Києва за допомогою дрона, проводили аналіз супутникових знімків Києва, що були зроблені в теплий період року.

Основні результати проекту викладені у брошурі “Адаптація до зміни клімату: зелені зони міст на варті прохолоди” (доступна до завантаження за посиланням).

Дослідження беззаперечно довели потужний охолоджувальний ефект, створюваний рослинністю, причому не тільки в місцях затінення, а й навколо них. Парки та сквери охолоджують краще, ніж газони, а вертикальне озеленення у Києві має великий потенціал для пом’якшення наслідків хвиль спеки, якій наразі не використовується. Серед таких дерев, як липа, каштан, тополя, клен і акація, найкраще витримують хвилі спеки акація, тополя і каштан. У той же час каштан має найбільший діаметр крони і найгустіше листя, що дозволяє утримувати одне дерево на 15 метрів для забезпечення достатнього охолодження площі поверхні. Тож каштан недаремно є символом Києва, адже він вносить найбільш вагомий внесок у адаптацію жителів до зміни клімату влітку.

Ані законодавство про містобудування, ані законодавство про благоустрій у населених пунктах не враховують потреб адаптації зелених зон до глобальної зміни клімату; натомість саме законодавство у сфері благоустрою та містобудування є тією сферою, в межах якої є можливим адаптувати озеленені території та зелені насадження у населених пунктах до нових кліматичних умов. Саме тому в рамках проекту було розроблено детальні рекомендації до відповідних органів влади щодо необхідних змін до чинного законодавства по зелених зонах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *